CBdíly.cz

Poplatky na evropských dálnicích – aktuálně pro rok 2023

Poplatky na evropských dálnicích – aktuálně pro rok 2023
15.08.2023

Plánujete jet na dovolenou do zahraničí autem? Kolik vás letos bude stát jízda po dálnicích?

Pokud vám jde o rychlost a nehodláte trávit čas na silnicích II. třídy zastávkami a focením krajiny, raději se připravte dopředu a podívejte se na náš přehled. 

 

Kde budete potřebovat dálniční známku?

SLOVENSKO

Dálniční známku si tady pořídíte elektronicky, konkrétně na stránce eznamka.sk. Kromě e-shopu se známkami je na webu i řada dalších informací, které se týkají dálničních známek, včetně mapy míst, kde se dá známka koupit, když nechcete provádět online transakci.

Na dovolenou vám bude stačit 10denní dálniční známka za 12 EUR anebo na 30 dní za 17 EUR. 

RAKOUSKO

Dálniční známku si můžete koupit na českých čerpacích stanicích poblíž hranic, v Rakousku pak také na čerpacích stanicích. Známka se lepí na přední sklo. Elektronickou verzi získáte na webu rakouské mýtné správy shop.asfinag.at, který se dá přepnout i do češtiny. 

Na dovolenou stačí 10denní, která stojí stojí 9,90 EUR. Kromě dálnic je zpoplatněný průjezd některými tunely a průsmyky, tam pak platíte mýtné přímo na místě. 

SLOVINSKO

Slovinská dálniční známka je k dispozici jen online, na webu evinjeta.dars.si, případně na vybraných čerpacích stanicích. Její cena se liší nejen podle hmotnosti, ale i výšky vozidla. Pokud výška nad přední nápravou přesahuje 130 cm (SUV, dodávky…), budete potřebovat dražší e-známku.  

7denní známka pro vozy do 3,5t a výšky do 130 cm stojí 15 EUR, pro ta vyšší 30 EUR. Podobně jako v Rakousku jsou ještě některé úseky (tunely) zpoplatněny mýtným. 

MAĎARSKO

I tady platí elektronické dálniční známky. Online je seženete na virpay.hu nebo ematrica.nemzetiutdij.hu, kde najdete i seznam placených úseků. Dají se koupit také na hraničních přechodech a na čerpacích stanicích. 

Na 10 dní vás to pro vozidla do 3,5 t  bude stát 5 500 HUF (cca 342 Kč).

 

Kde se platí mýtné? 

POLSKO

Za použití dálnice v Polsku platíte na mýtných branách, hotově nebo platební kartou. Na začátku cesty si vezmete stvrzenku, kterou při opouštění placeného úseku předáte osobě na mýtné bráně nebo hodíte do automatu a zaplatíte částku za ujetou vzdálenost. V Polsku má mýtné brány na starost několik společností, takže pokud chcete zjistit dopředu, kolik vás cesta bude stát, podívejte se na jejich webové stránky.

ITÁLIE

V Itálii platíte mýtné na dálnicích a při průjezdu tunely. Placení je stejné, jako v jiných státech, které využívají mýtné brány. 

Cena závisí na délce trasy, kterou po placených úsecích ujedete a můžete ji zjistit předem na na webu autostrade.it. Kromě toho se dá využít i tzv. free flow systém – aplikace vám naskenuje SPZ a mýtné zaplatíte později přes internet. 

CHORVATSKO

Na průjezd Chorvatskem si už od letoška na mýtných branách připravte eura. Platit se dá a buď v hotovosti, nebo platební kartou a platby se týkají jak cestování na dálnici, tak průjezdů tunely. Cenu si můžete vypočítat s použitím interaktivní mapy na stránkách hac.hr nebo bina-istra.com.

BOSNA A HERCEGOVINA

Mýtné budete platit za průjezd části dálnice A1 v okolí Sarajeva a několik kilometrů v blízkosti hranic s Chorvatskem. Více informací najdete na jpautoceste.ba.

Bez poplatků můžete využívat dálnice v Dánsku, Německu, Finsku, Švédsku, Nizozemí, Belgii, Lichtenštejnsku, Lucembursku, Monaku, Estonsku, na Ukrajině a v dalších zemích.

 

Malá rada na závěr: při cestě do zahraničí si nezapomeňte zkontrolovat i povinnou výbavu, ať nemusíte zbytečně platit pokutu! 


Nepropásněte naše slevové akce a novinky

Zadejte Váš e-mail, klikněte na Odebírat a my Vám pravidelně zašleme výběr toho nejzajímavějšího ze světa Škoda Originálních náhradních dílů.